Ohlédnutí

 
 

Ohlédnutí

V roce 2008 proběhl v Brně první ročník buddhistického filmového festivalu. Po mnoha veřejných přednáškách lamy Oleho Nydahla i cestujících učitelů, informační výstavě v Moravské zemské knihovně, několika benefičních Illumination party a každoročních oslavách Vesaku ve formě Dne otevřených dveří se jednalo o zcela novou aktivitu brněnského Centra buddhismu Diamantové cesty.

Naším cílem bylo ukázat veřejnosti současné podoby buddhismu na Východě i na Západě. A zvolili jsme populární, filmovou formu. Už samotný název „Buddhové na Flédě“ napovídá, že jsme se nechali inspirovat úspěšným slovenským festivalem Buddhovia v Charliese. Spojení slova Buddha s názvem místního klubu a kina zafungovalo jako jasný signál, že buddhismus na Západě skutečně má svoje místo, což se také odrazilo na úspěchu festivalu.

Zvolili jsme podobu třídenního festivalu – každý den jsme promítli jeden dokumentární a jeden hraný film. Na každý film přišlo asi stopadesát lidí a na premiéru filmu Milaräpa dorazilo dokonce 250 diváků! Největší oblibu si získal snímek Jogíni v současném Tibetu, který zachycuje cestu Thomase Schmidta a Marie Przyjemské po Tibetu. O festivalu napsaly nejvýznamnější brněnské deníky.

O festivalu Seznamte se s tibetským buddhismem! Zjistěte, co může učení z Himálaje nabídnout dnešním Evropanům. Poznejte rok od roku oblíbenější způsob praktikování buddhismu na Západě!
čtěte dál...
O prvním ročníku festivalu čtěte zde.
O druhém ročníku festivalu čtěte zde.
Partnerské festivaly Festival Buddhové na Flédě byl inspirován podobnými filmovými projekty, které v posledních letech vznikly v sousedních zemích. Na Slovensku v květnu 2010 proběhl již čtvrtý ročník festivalu Buddhovia v meste, v Polsku měl úspěch měsíční putovní festival buddhistických filmů Włóczędzy Dharmy a také Festiwal Kultury Buddyjskiej v Katowicích. Také v maďarském Pécsi proběhl loni první ročník festivalu s názvem Horizont a v litevském Vilniusu první ročník festivalu Budos kine.
čtěte dál...
Informace Buddhismus Diamantové cesty linie Karma
Kagjü, n.s. (www.bdc.cz)
vstup: 70,- (na celou akci 350,-)
Místo konání: klub Fléda, Štefánikova 24 Brno. Mapa zde
Spojení: Tramvají č. 1 ,6 ,7 na zastávku Hrnčířská.
Předprodejní místa:
BKC (Běhounská 17), Fléda (Štefánikova 24), Centrum BDC Brno (Špitálka 33)
Změna programu vyhrazena. Cizojazyčné filmy jsou opatřeny českými titulky.
metropolis Hejtman Brnobio potravinysuché plodzy Rizikové kácení, péče o stromy fleda kisshady cesky rozhlas brno plkátování nove brno